2011. szeptember 13., kedd

Elliot hullám

Ralph Nelson Elliot fejlesztette ki az 1930-as években a róla elnevezett Elliot hullám elméletet. Ez egy technikai elemzési eszköz, aminek a segítségével a piacok mozgásának tendenciái előre jelezhetőek, lehetővé téve ezáltal, hogy pénzt keressünk az ármozgásokon.

A hullám elmélet a piacon jelenlévő traderek pszichológiai reakcióinak leírására szolgál. Ralph Elliot ötlete az volt,  mivel a piacokat valós emberek érzelmei mozgatják, szabályos piaci körforgások alakulnak ki. Az volt a hipotézise, hogy ezeket a körforgásokat vagy ritmusokat éppúgy előre lehet jelezni, mint az emberek mindennapi életében fellelhető körforgásokat, ritmusokat.

Mint már feljebb írtuk, ez a megközelítés erősen a tőzsdei kereskedők pszichológiáján alapszik. Ahogy a traderek ingadoznak az optimizmus és pesszimizmus között, hasonló képen esnek vagy emelkednek a piacok.

Elliot alakzata 5 egyirányú majd 3 ellentétes irányú hullámból áll. A piac trendszerűen mozog az úgynevezett „lökéshullámok” irányába, majd visszafelé megy a „korrekciós hullámok” irányába. A lökéshullámok 5 külön hullámra bonthatóak, míg a korrekciós hullámok 3 különböző hullámból állnak. Ilyen alakzatok mind a medve mind a bika piacokon fellelhetőek. A piaci optimizmus és pesszimizmus is hasonló módon működik. Egy bika trend esetén 5 felfelé hullámot láthatunk és 3 lefelé. Medve trend esetén 5 lefelé hullámot és 3 fel felét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése